BASINDA BİZ

Dizayn'ın geliştirdiği Mirline ile binalar rutubetten yıkılmayacak

Dizayn Grup, rutubeti ve tuzu yapıdan uzaklaştıran, böylece yeni rutubeti önleyen; sağlıksız yapıları hiçbir tadilat çalışmasına gerek bırakmadan iyileştiren bir sistem üretti.
 
Haber Merkezi  17 Mart 2005, 01:00  Son Güncelleme: 22 Haziran 2017, 12:54  Yeni Şafak
 
Dizaynın geliştirdiği Mirline ile binalar rutubetten yıkılmayacak
 
Yılmaz YILDIZ / İSTANBUL
'Beyin Gücünü Teşvik' kampanyasının meyvelerini toplamaya başlayan Dizayn Grup, Almanya ve çeşitli Avrupa ülkelerinde uygulanan nem önleyici sistemi geliştirerek, binaları rutubete karşı güçlendirmeyi başardı.
 
Araştırma ve Geliştirme çalışmalarına yıllık 2 milyon euro kaynak ayıran Dizayn Grup, elektro-forez yöntemiyle rutubet ile tuzu yapıdan uzaklaştırarak ve yeni rutubeti önleyerek, sağlıksız yapıları hiçbir tadilat çalışmasına gerek bırakmadan iyileştiren bir sistem üretti. Öncelikle tarihi yapıları yaşatmayı hedefleyen Dizayn Grup, Mirline isimli sistemi Dolmabahçe Sarayı'nın bir bölümünde, Türk Hat Sanatları Müzesi ile Ihlamur Kasrı'nın tümünde uygulayarak yüzde 100 başarı elde etti.
 
Sistemin uygulandığı Ihlamur Kasrı'nda, TBMM Milli Saraylar Genel Müdürü Dr. Cemal Öztaş ve (İTÜ) Jeofizik Grubu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğlu, ülkemizdeki deprem riskini ve yıkımların yüzde 65'inin binalardaki rutubete bağlı olduğunu hatırlatarak, geliştirilen ürünün önemine dikkat çekti. Rutubetin ciddi sağlık problemlerine de yol açtığını anlatan Mirmahmutoğulları, bir Alman firmayla ortaklaşa gerçekleştirilen sistemin nem gerekçesiyle oluşan korozyon tahribatını, bina içindeki rutubetin tamamını ve binadaki enerjiyi sonsuza kadar engellediğini söyledi.
 
TBMM Milli Saraylar Genel Müdürü Dr. Cemal Öztaş da 2003 yılı Temmuz ayında başlanan projenin başarılı olması nedeniyle Dolmabahçe Sarayı'nın tamamında sistemin uygulanmasına karar verdiklerini söyledi.
 
Her türlü yapıda kullanılabilen Mirline'ın metrekare maliyetinin 35-40 euro olduğu ve Türkiye genelinde bayilikler verileceği öğrenildi.

Diğer Haberler

0850 515 00 85  Hemen Arayın

Nemi Nerede Keşfettiniz?

Nem Hangi Odalarda Oluşuyor?


Nem Ağırlıklı Olarak Nerede Bulunuyor?


Kaç Duvar Etkileniyor?


Belirli Bir Uzman İncelemesi Yapıldı mı?

Belirtiler Nelerdir?

Nemi İlk Ne Zaman Keşfettiniz?

Çatlaklardan Su Çıkışı Giderek Artıyor Mu?

Odada Su Var mı?

Bina Yaşı?

Binazının Oturum Alanı?

Bina Yeri Nerede?

Yerinde Ziyaret İster misiniz?

Daha Fazla Bilgi Vermek İsterseniz Açıklama Yazabilirsiniz?

İletişim Bilgileriniz

Size Nasıl Ulaşalım?

Mesajınız İletilmiştir! TEŞEKKÜRLER
Bir Hata Oluştu! TEKRAR DENEYİN