ŞARTNAME

ŞARTNAME

TEKNİK ŞARTNAME 
 
1. Sistem; 9x12x48 cm ebatlarında, 220 Volt gerilim, 26mWatt çıkışlı, 141 kHz ve dalga boyu 2,000 metre olan kompakt bir elektronik kontrol sistemiyle kumanda edilen ultrasonik dalga yayıcı olacaktır. 
 
2. Kurutma (anten) elektrotları; 6x90 mm ebatlarında alüminyumdan yapılmış altıgen kesitli çubuk şeklinde olacaktır.
 
3. Ölçüm elektrotları; 6x60, 6x70, 6x90, 6x120 veya 6x150 mm ebatlarında alüminyumdan yapılmış, altıgen kesitli ve izoleli çubuk şeklinde olacaktır. 
 
4. Yayıcı anten; toprak zemin ile sistem arasında elektromanyetik sensor görevi yapacak 141 kHz ve 2,000 metre dalga boyu ile çalışacak, tamamı plastik korumalı sargılı bir bobin olacaktır.
 
5. Kumanda cihazının kurutma elektrotları ve yayıcı anten ile bağlantısını sağlayacak RG 58 tip kuaksiyel kablo; içinde 0,40 mm kalaylı tel ile çekilmiş ve üzeri örgülü şekilde sarılmış olacaktır.
 
6. RG 58 tip kablonun ek yerlerinde kullanılacak T şeklinde soket BNC tip ve 50 Ω (ohm) direncinde olacaktır.
 
7. RG 58 tip kablonun BNC ile bağlantı yerlerinin yalıtımını (kısa devreyi engelleyecek) sağlamak için siyah plastikten yapılmış huni şeklinde soket kullanılacaktır.
 
8. RG 58 tip kablonun kumanda cihazı, yayıcı anten, T şeklindeki BNC soket ve ek yapılması durumlarında BNC tip RG 58 crimp erkek ve dişi ek parçaları kullanılacaktır.
 
9. Montaj hattı boyunca kabloların içinden geçtiği plastik kanal ve bu kanalları birbiriyle bağlayan plastik 90o iç, dış, L ve T dönüşler 25x16 mm ebatlarında olacaktır.
 
10. Potansiyel dengeleme çubuğu; 16x10x1000 mm ebatlarında 16A/5 akım ile çalışacak, kumanda cihazının toprak hattının toprağa bağlanmasında kullanılacak, toprakla kumanda cihazı arasında geri beslenme sağlayacak, demirden yapılmış galvaniz kaplamalı bir çubuk olacaktır.
 
11. Kumanda cihazıyla potansiyel dengeleme çubuğu arasındaki gerilimi sağlayacak kablo;  1x6 mm2 kalınlığında, sarı renkli TTR kablo olacaktır. 
 
12. Potansiyel dengeleme çubuğu için kullanılacak bağlantı adaptörü; 10x22 mm ebatlarında potansiyel dengeleme çubuğunun üzerine takılacak ve demirden yapılmış galvaniz kaplamalı bir parça olacaktır.
 
13. Potansiyel dengeleme çubuğu ile 1x6 mm2 kalınlığında, sarı renkli TTR kablonun bağlantısı için Setiskur vida kullanılacaktır.
 
14. Kullanılan TTR kablonun montaj yapılan yerde sabit durmasını sağlayacak 4x21 mm ebatlarında uç kısmı alüminyumdan yapılmış huni şeklinde bir pabuç kullanılacaktır. 
 
15. Kurutma elektrotlarının kablo ile bağlantılarını sağlayan izoleli klemens, 4mm çapında ve 90o geliş açılı olacaktır.
 
16. Kumanda cihazı, kurutma elektrotlarına 0,7 ~ 2,0 volt arası elektrik akımı gönderecek şekilde dizayn edilecektir.
 
17. Cihazın montajı, kabloların döşenmesi, cihazın çalışır halde teslimi için gerekli her türlü ekipman yüklenici firma tarafından sağlanacaktır.
 
18. Kablo döşeme işlemi sonrası yapılacak sıva tamiri, badana ve boya gibi inşaat işleri müşteri tarafından ayrıca yaptırılacaktır.
 
19. Yüklenici işe başlamadan önce referans noktalarını tespit edecek, bu noktalardan nem ölçümleri yapacak ve bir tutanakla tespit edecektir. Cihaz çalışmaya başladıktan sonra aynı referans noktalarından 40.gün, 3.ay, 6.ay ve 1.yılın sonlarında tekrar nem ölçümü yapılacaktır. Rutubetin süpürülmesiyle ilgili tespit tutanakları sistemin çalıştığının göstergesi olacaktır. Bu tutanaklar her seferinde taraflarca imzalanacaktır.
 
20. Montajı yapılan nem uzaklaştırma sisteminin referans ölçüm noktalarından 40 gün sonra GANN marka UN12 Model cihazla ölçüm yapılacak ve binanın bünyesindeki suyun  %20 ~ %25 arasında bir azalma gösterdiği tespit edilecektir.
 
21. Kapiler nemi önlemek için sistem 7 (yedi) yıl garantili olacaktır. Yüklenici ayrıca yıllık bakım ve servis bedelini teklifinde belirtecektir. İlk yıl için bakım ve servis bedeli ödenmeyecektir.
 
22. Sistem, kapiler nem ile binaya tırmanmış suları veya durağan kütle suyun kapiler etki ile tırmanışını önleyecek şekilde tasarlanmış olacaktır. Kütle suyun uzaklaştırılmasının sorumluluğu sistemden beklenmeyecektir. Dolayısıyla kapiler nem harici oluşan rutubetler yüklenicinin garantisi dışında sayılacaktır.