BASINDA BİZ

Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları: Yalıtım Firmalarının Çözüm Odağıyız

SÖYLEŞİ
54. Sayı (Mayıs Haziran 2005)
 
Dizayn Grup, yapılarda kapiler nem ve tuzlanmayı engellemek için bir Alman firmasıyla birlikte bilgisayar kontrollü bir sistem geliştirdi. Mirline adı verilen sistem, kullanıcının sadece nem ve rutubet problemini çözmekle kalmıyor, aynı zamanda binanın en büyük tehlikesi olan korozyonu, mantar ve küfü, radon gazını da bir daha geri dönmeksizin binadan tamamen uzaklaştırıyor.
 
Sistem hakkında bilgi aldığımız Dizayn Grup Yönetim Kurul Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları, Mirline'ın bilinen yalıtım sistemlerinin bir alternatifi olmadığını, aksine tamamlayıcısı olduğunu vurguluyor. Mirmahmutoğulları şöyle devam ediyor.
 
Mevcut yapıların yaklaşık yüzde doksanında rutubetle ilgili sorunlar yaşanıyor. Rutubet, binalarda görsel çirkinlik, binanın çelik aksamında korozyon, duvarlarda küf ve mantar oluşturuyor. Ayrıca radon gazı da insanlar üzerinde kansere sebebiyet vererek büyük bir tahribata neden oluyor. Bu sorunların oturulan binalardaki çözümü ise hemen hemen imkansız. Binanın yüzde 99'unu yalıtsanız bile kalan yüzde l'lik kısım zamanla binada hiç yalıtım yapılmamış etkisi oluşturuyor. İçeriden yapılanlar ise sadece makyaj... Biz, çözülmesi neredeyse imkansız olan bu soruna çok farklı bir teknolojik çözüm getirdik; binanın içerisine nüfuz eden rutubet ve rutubetle birlikte çözülmüş olarak giren radon gazının binadan uzaklaştırılması için bilgisayar kontrollü bir sistem geliştirdik. Mirline'ı bodrum kata yerleştiriyoruz. Sistem, yukarıya tırmanan suyu geldiği yerden geri gidecek şekilde molekülleri yönlendiriyor ve bir buçuk metre kalmlıklardaki duvarlarda bile bunu başarabiliyor. Ve binanın altına, temelden sonraki toprağın yaklaşık yarım metre ötesine kadar itiyor ve bir daha bu sevimsiz şeyin binada oluşmasına izin vermiyor. Bu sistemle, yalıtımın doğru uygulanmaması ya da hiç uygulanmaması, kullanılmış malzemenin kalitesinin yeterli standartlarda olmaması gibi sebeplerden dolayı yürüyen kapiler nem sorununu tam olarak çözebiliyoruz. Problemin kaynağını probleme karşı kullanıyoruz. Aslında var olan sorun iyonik yani elektriksel bir problem. Bu hastalığın tedavisini de problemin kaynağından esinlenerek meydana getirdik.
 
Mirline, nem ve tuzu geldiği yere geri gönderiyor
 
Mirline, yapının çeşitli bölgelerine ve zemine yerleştirilen bilgisayar ve ona bağlı elektrotlar vasıtasıyla yaklaşık 2 volt elektrik verilerek uygulanıyor. Böylelikle yapı, verilen akım sayesinde eski elektriksel kararlılığına döndürülüyor. İyonlar, elektriğin de sahip olduğu () kutupla karşılaşınca tıpkı eş kutuplu mıknatısların verdiği tepkiyle hareket eder gibi yapıdan uzaklaşmaya başlıyor. Zemine bağlanan farklı elektrotlar yardımıyla yapıdan uzaklaşmaya çalışan tuzlar nemle beraber zemine çekiliyor. Böylece tuz ve nem geldiği yere, yani kaynağına dönmüş oluyor. Yapıda «capiler nem oluşumunu, zeminle ya?ı arasına adeta bir set çekerek engelleyen sistem, ayrıca yapıdaki tuz ? e nemi uzaklaştırarak da yapıyı tekar eski haline döndürüyor. Bir ay vinde hem nem ölçüm cihazlarıyla em de gözle görülebilecek bir iyileşme belirtisi sağlıyor. Biz bunu dısindan tuz kusmalarının ve sıva patralarının yoğunluğundan hissediyoruz. Mirline Önlemler Paketi yapı Kinin ilişkisini, yapının statik yapısını betonarmedeki demir miktarını ve çaplarını ölçüyor; ve yaşam alanları için yaşanmalı mı yoksa terk mi edilmeli değerlendirmesini yapıyor.
 
Yapıdaki duvarlarda yükselen nemi yüzde yüz durduruyor ve geldiği yere geri gönderiyor. Yapıdaki beton C demirde nem ve mineral tuzların şturacağı yeni korozyonu yüzde engelliyor. Toprak altında var olan, kapiler nemde çözünmüş olarak yapıya tırmanan radyoaktif radon gazını uzaklaştırarak bu gazdan meydana gelen kanser riskini de yüzde yüz ortadan kaldırıyor. Nemin ortaya çıkardığı mantar ve küf oluşumlarını engelliyor; solunum yolları hastalıklarına neden olacak ortamı ortadan kaldırıyor. Rutubetin yol açtığı görsel çirkinliklerin tamamını yapının ömrü boyunca yok ediyor.
 
Sertifikalarımızı Almanya'dan aldık
 
Mirline'ı bir Alman firmasıyla ortaklaşa geliştirdik. Proje üretmek bir ekip işi. Farklı devletlerden doğru firmaların bir araya gelmesi oldukça doğru bir model. AB de bunu destekliyor. Projenin Almanya'da ve Türkiye'de birçok uygulaması var. Sertifikalarımızı öncelikle Almanya'dan aldık ve sistemi ilk etapta Almanya'da piyasaya sürdük. İkinci etapta Türkiye pazarına getirdik ve ardından da dünya pazarına süreceğiz. Dolmabahçe Sarayının bir kısmındaki, Ihlamur Kasrı ve Vakıf Hat Sanatları Müzesi'nin ise tamammdaki rutubeti uzaklaştırdık; küf ve mantar ilerlemesini durdurduk...
 
Mirline'ın uygulama sahası çok geniş. Ancak biz ilk uygulama alanı olarak bir kaç yapıyı seçtik. Bunun nedeni, geliştirmiş olduğumuz sistemle hem kültürel değerlerimizi koruyabileceğimizi gösteriyoruz hem de yapı tipi itibariyle betonarme sistemlerden daha farklı bir yapıda da sistemin sorunsuz bir şekilde çalıştığını kanıtlayabiliyoruz. Bilindiği gibi eski taş yapılar günümüz betonarme yapılarından farklı olarak çok kalın duvar ve taşıyıcılara sahip. Sistemin böylesine farklı ve zorlu yapılara bile kısa sürede etki etmesi inanılmaz güzel. Dolmabahçe Sarayı'nın bir kısmındaki, Ihlamur Kasrı ve Vakıf Hat Sanatları Müzesi'nin ise tamammdaki rutubeti uzaklaştırdık; küf ve mantar ilerlemesini durdurduk. Taş korozyonunu da engelledik. Bu problemleri ise tarihi dokuya hiç dokunmadan çözebildik. Tarihi yapılarımız oldukça korunmaya muhtaç binalar. Betonarme yapılarımızı yıkıp tekrar yapabiliriz. Ama tarihi binalarımızı yıkıp yenisini yapmamız imkansız. Sistem birkaç haftada etkisini gösteriyor ve rutubetin çoğunu uzaklaştırıyor. Ondan sonraki kısa bir zaman içinde de rutubetin tamamını yapının dışına itiyor. Fakat tarihi binalarda duvar kalınlıkları daha fazla olduğu için bu zaman uzayabiliyor; betonarme binalarda ise bu süre çok kısa.
 
Sistem iki saatte kuruluyor
 
Zemin ve bodrum katın mimari projesi üzerinden yapıyı bir günlük analize tabi tutuyoruz. Bunun içerisinde yapının nem miktarı önemli olduğu kadar, yapıya tırmanmış suyun diğer karakteristikleri de büyük önem taşıyor.Yaptığımız araştırma ve ölçüm çalışmaları ile onlarca soruya cevap arıyoruz; ve soruların cevaplarını bilgisayar ortamında anlamlandırıyoruz. Anlamlandırdığımız altyapıya göre sistemi yönlendiriyoruz; bu hazırlık safhaları bir gün çözüm üreteceğimiz yerde, en az bir gün de firmamızda geçiyor. Sistemin yapıya kurulması ise iki saatte bitiyor... Sistemin kullanım ömrü de binanın kullanım ömrüyle aynı ve biz de ömür boyu garanti veriyoruz.
 
Mirline yalıtım sistemlerinin bir alternatifi değil; tamamlayıcısı...
 
Mirline şu anda bilinen yalıtım sistemlerinin bir alternatifi değil; hepsinin tamamlayıcısı. Bundan dolayı yalıtım ürünlerinin tümü bu sistemin olmazsa olmaz parçalan; biz de bu ürünlerin olmazsa olmaz parçasıyız. Çünkü rutubeti zeminden kesemediğiniz müddetçe yapacağınız hiçbir yalıtımın kıymeti olmuyor. Biz zeminden rutubeti kestikten sonra yalıtım rahatlıkla uygulanabilir. Ama öncelikle rutubeti kesmek gerekiyor. Bu noktada yalıtım firmalarının çözüm ortağıyız diyebilirim...

Diğer Haberler

0850 515 00 85  Hemen Arayın

Nemi Nerede Keşfettiniz?

Nem Hangi Odalarda Oluşuyor?


Nem Ağırlıklı Olarak Nerede Bulunuyor?


Kaç Duvar Etkileniyor?


Belirli Bir Uzman İncelemesi Yapıldı mı?

Belirtiler Nelerdir?

Nemi İlk Ne Zaman Keşfettiniz?

Çatlaklardan Su Çıkışı Giderek Artıyor Mu?

Odada Su Var mı?

Bina Yaşı?

Binazının Oturum Alanı?

Bina Yeri Nerede?

Yerinde Ziyaret İster misiniz?

Daha Fazla Bilgi Vermek İsterseniz Açıklama Yazabilirsiniz?

İletişim Bilgileriniz

Size Nasıl Ulaşalım?

Mesajınız İletilmiştir! TEŞEKKÜRLER
Bir Hata Oluştu! TEKRAR DENEYİN