BASINDA BİZ

Mirline, Binaları Nemden Koruyup Ömrünü Uzatacak

Mirline, Binaları Nemden Koruyup Ömrünü Uzatacak
 
17 Mar 2005 Zaman
 
sıtma ve sıhhi tesisat sistemleri üretiminde önde gelen gruplardan biri olan Dizayn, iki yıldan beri üzerinde çalıştığı ‘mirline'ı pazara sundu. Apartmanlardan plazalara kadar her türlü binanın ömrünü kısaltan nem ve radon gazının olumsuz etkilerini ortadan kaldıran mirline, binanın ömrünü uzatırken deprem riskini de en aza indiriyor.
 
Bir buçuk yıldan beri Ihlamur Kasrı'nda denenen ürün, deprem uzmanları tarafından da onay aldı. Alman-Türk işbirliği ile geliştirilen mirline'ın yapı başına metrekare maliyeti 35-40 Euro arasında değişiyor, montaj sırasında herhangi bir inşaat çalışması yapılmıyor.
 
Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları, Türkiye'deki yapıların büyük bir kısmının nem riski taşıdığını, kurdukları sistemin nem oluşumunu tamamıyla ortadan kaldırdığını söyledi. Söz konusu nemin binaların statik dengesini tamamıyla bozduğunu söyleyen Mirmahmutoğulları, 25 yıllık sürede 22 milimetre çapındaki demirin, 8 milimetre çapa indiğini dile getirdi. Mirmahmutoğulları, tabiatta bulunan radyoaktif radon gazının ise bulunduğu yerlerde sigara içenlerin kansere yakalanma oranını, sigara içmeyenlere nispetle 60 kat artırdığını ifade etti. Mirline, binanın rutubetini sürekli ölçüyor ve yerleştirilen elektrotlarla yapı küresel olarak şartlandırılmış ortama dönüştürülüyor. Binada hiçbir tahribat yapmıyor, sadece 8 milimetre çapında bir elektrotun gireceği kadar bir alanın dışında binanın herhangi bir kolonunda, kirişinde tahribata neden olmuyor. Dışarıdan hiçbir müdahale yapılmıyor. Onun için uyguladıktan sonra bina durduğu müddetçe yaşayacak bir sistem olarak etkisini koruyor. Bu sistem, rutubeti geldiği yoldan geriye binanın dışına itiyor ve orada görünmez bir çizgi oluşturuyor. Rutubet bir daha binaya giremiyor. Rutubetle birlikte radon gazını da itiyor.
 
Yapılarda bulunan kapiler nemin etkisini ‘kemik erimesi'ne benzeten deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, sistemin Türkiye'deki yapı zararlarının önüne geçebileceğini dile getirdi. Ercan, Türkiye'de bulunan yapıların yüzde 64'ünün bu nemin etkisiyle yıkılma riski taşıdığını ifade etti. Milli Saraylar Daire Başkanı Cemal Öztaş ise ürünü iki yıldır denediklerini ve nemin zararlı etkisinin tamamıyla durdurulduğunu dile getirdi. Öztaş, sistemin tarihî yapıların dokusuna zarar vermediğini söyledi.

Diğer Haberler

0850 515 00 85  Hemen Arayın

Nemi Nerede Keşfettiniz?

Nem Hangi Odalarda Oluşuyor?


Nem Ağırlıklı Olarak Nerede Bulunuyor?


Kaç Duvar Etkileniyor?


Belirli Bir Uzman İncelemesi Yapıldı mı?

Belirtiler Nelerdir?

Nemi İlk Ne Zaman Keşfettiniz?

Çatlaklardan Su Çıkışı Giderek Artıyor Mu?

Odada Su Var mı?

Bina Yaşı?

Binazının Oturum Alanı?

Bina Yeri Nerede?

Yerinde Ziyaret İster misiniz?

Daha Fazla Bilgi Vermek İsterseniz Açıklama Yazabilirsiniz?

İletişim Bilgileriniz

Size Nasıl Ulaşalım?

Mesajınız İletilmiştir! TEŞEKKÜRLER
Bir Hata Oluştu! TEKRAR DENEYİN