BASINDA BİZ

Dizayn Grup, Rutubeti Yok Eden Yeni Ürünü Mirline’ı Tanıttı

05 Nisan 2005Dergi : Nisan-2005
 
Dizayn Grup, İstanbul’un tarihi değerlerinden Dolmabahçe Sarayı, Türk Hat Sanatları Müzesi ve Ihlamur Kasrı’nın rutubet sorununu tamamen çözen bir teknoloji geliştirdi.
 
Alman bir firmayla ortaklaşa gerçekleştirilen ve nem gerekçesiyle oluşan korozyon tahribatını ve bina içindeki rutubetin tamamını çözecek sistem 16 Mart 2005 tarihinde Ihlamur Kasrı’nda düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda konuşma yapan Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları, bina yıkımlarının yaklaşık yüzde 70’inin korozyondan kaynaklandığını belirtti. Mirmahmutoğulları ‘ Nedense, binalarımızı yer hareketlerine karşı dayanıklı kılan demirin (donatının) zaman içerisinde paslanması ve binayı deprem yüklerine karşı tamamen çıplak bırakması konusu fazla tartışılmadı. Oysa ki 17 Ağustos Marmara depreminde görüldü ki iç donatı paslanması binalarımızın %64’ünü (Prof.Dr.Ahmet ERCAN’ın raporuna göre) yıktı ve binlerce insanımızın ölümüne sebep oldu. Bugün, Türkiye’de yerleşik binaların %70’inden fazlası bu acı bedeli ödemekle karşı karşıyadır.
 
Dizayn Grup bu korkunç gerçeğe dikkat çekiyor ve yüksek teknoloji ile oluşturulan en doğru çözümü, önce Türkiye sonra da Dünya ile paylaşıyor. Dizayn Grup, Alman ortaklı firmayla birlikte, kapiler nem gerekçesiyle oluşan korozyon tahribatını ve bina içindeki rutubetin tamamını sonsuza kadar çözecek bir sistem geliştirdi. Kısaca, elektro-forez sistemiyle nem ve tuzu yapıdan uzaklaştırarak- adeta kusturarak- hastalanmış yapıları hiçbir inşaat çalışmasına gerek bırakmadan iyileştiren gerçek bir çözüm sunuyoruz’ dedi. Sistemin uygulandığı yapılardan biri olan Ihlamur Kasrı’nda cihazın uygulandığı bölümlerde incelemeler de yapıldı.

Diğer Haberler